Chcieli byśmy przybliżyć troszeczkę strukturę Podkowy i uchylić rąbka tajemnicy tego, czym się zajmujemy na treningach/symulacjach w ramach grupy Podkowa... Mamy nadzieję, że ten fragment pomoże Wam w podjęciu decyzji o ew. kontakcie i współpracy z nami
Poniższy tekst jest fragmentem ze zbioru materiałów przygotowanych przez członków ekipy Podkowa.
Team Podkowa
1. Wstęp
Podręcznik pomoże Wam stawić pierwsze kroki w celu dopasowania się w nasze szeregi.
Zbiór tych informacji powinien być jedynie drogowskazem dla tych, którzy nie wiedzą od czego zacząć. Pamiętajcie jednak, że zawsze lepiej jest poprosić o pomoc któregoś z kolegi z zespołu.
2. Organizacja i zasady.
W Team Podkowa obowiązują zasady, które ustalaliśmy na przestrzeni kilku lat działalności. Oparte są na doświadczeniu poszczególnych członków ekipy, wspólnych działaniach, umiejętności zdobytych na wielu treningach zewnętrznych i dopasowane do ogólnych zasad panujących w 1 Katangijskim Plutonie Uderzeniowym, którego jesteśmy częścią.
Na potrzeby rozgrywek ASG, zmodyfikowaliśmy kilka pojęć zaczerpniętych ze słownika i żargonu wojskowego. Część naszych działań oczywiście opiera się na podstawowych zasadach panujących w rzeczywistych strukturach armii, natomiast większość z nich została zmodyfikowana i przełożona na realia panujące podczas potyczek ASG.
Jak już za pewne wiecie, Podkowa działa w „odnodze” Airsoftu zwanej MilSim (Military Simulation). Skupiamy się na działaniach w tej właśnie formię naszego hobby. Wymaga ona od nas czegoś więcej niż naciskania na spust repliki, kiedy widzimy w celowniku wroga.
W tej formule, przeciwnik jest bardziej wymagający a realia pola walki są bardziej zbliżone. Aby sprostać stawianym nam zadaniom, musimy nauczyć się wielu czynników wpływających na powodzenie naszych działań. Zacznijmy od Podstaw...
3. Struktura
Każdy członek Podkowy, należy jednocześnie do kilku grup w strukturze jednostki MilSimowej. Podzielone są one na kilka grup w celu sprecyzowania zadań nam powierzonych. Nazwy tych grup zostały zaczerpnięte ze słownika wojskowego i przypominają strukturę armii.
Przede wszystkim należymy do grupy którą nazywamy „dwójką”. Jest to najmniejsza jednostka w strukturze, która może prowadzić samodzielne działania. Jak sama nazwa wskazuje, składa się ona z dwójki strzelców. W tej „dwójce” pracujemy zazwyczaj od początku do końca treningu/symulacji. Praktycznie wszystkie nasze działania są uzależnione od naszego partnera. Poruszamy się, prowadzimy ogień i inne manewry zawsze ze swoją „dwójką”. Dlatego podczas treningów, szczególną uwagę przywiązujemy do współpracy w ramach tej grupy.
W każdej dwójce należy wyznaczyć dowódcę .
Kolejną grupą jest „sekcja”. Składa się ona z 3-4 osób. Sekcja zazwyczaj składa się z dwóch „dwójek”, które realizują wspólnie powierzone im zadania. Rozkazy wydawane sekcji są zazwyczaj szczegółowe i precyzyjnie określają zadanie (przytrzymaj wroga ogniem, flankuj, zbadaj fragment terenu itp.). Sekcja działa zawsze razem. Dowódca sekcji wykonuje identyczne działania jak reszta jej członków. Dwójki wzajemnie się wspierają podczas wykonywanych działań.
Każda sekcja powinna mieć w składzie – Dowódcę, Nawigatora, RTO i Medyka. Niektórzy członkowie sekcji podejmują się kilku funkcji, jak na przykład – Dowódca/Nawigator, RTO/Nawigator, Dowódca/Medyk itp.
Sekcja, powinna być tak przygotowana, aby móc wykonać wszelkie szczegółowe zadania określone przez dowódcę drużyny.
Następną grupą jest właśnie „drużyna”. I w tym obszarze Podkowa realizuje swoje zadania. Drużyna składa się z 5-12 osób. Jak widzicie, przedział liczebnościowy jest dość szeroki. Nie zmienia to jednak znacząco działań, które prowadzone są w ramach tej grupy.
Drużyna otrzymuję zadania od dowództwa plutonu. Przyjmuję rozkazy podobne jak sekcja, ale mniej precyzyjne. Możemy otrzymać rozkaz zaatakowania wyznaczonego obiektu, celu, dotarcie do znacznie oddalonej pozycji, przygotowanie zasadzki, odnalezienie kogoś/czegoś itp. W tym przypadku, drużyna sama określa sposób wykonania rozkazu i ma większe pole możliwości realizacji działania. W przypadku sekcji, zadania nie wymagają takiego planowania.
Drużyna powinna składać się z 2-3 sekcji z czego jedna to sekcja dowodzenia. Oczywiście nasze działania dopasowujemy do liczby strzelców, którzy biorą udział w treningu/symulacji. W skład drużyny zawsze wchodzi Dowódca, Nawigator, Medyki RTO.
Ostatnią grupą w strukturze, w której funkcjonuje Team Podkowa, jest „pluton”. W tej chwili należymy do 1KPU, które składa się 5 drużyn (ok 30-40 osób).
Pluton w realiach ASG otrzymuje rozkazy bardzo ogólne. Tzn. Utrzymać dany teren przez x czasu, zlokalizować i zniszczyć siły przeciwnika, przeprowadzić konwój z punktu A do punktu B, itp.
Zadania te wymagają dłuższego czasu planowania i zaczynają być realizowane na długo przed symulacją. Na szczeblu plutonu przygotowywane są rozkazy dla poszczególnych drużyn oraz plan realizacji zadania całego scenariusza.
Rzadko spotyka się symulację, w ramach której po jednej ze stron konfliktu stoją 2-3 plutony.
4. Sprzęt Podkowiański
Jak za pewne już wiecie, Podkowa posiada umundurowanie w kamuflażu Polskiej Pantery. Poniżej postaramy się pomóc Wam w odnalezieniu poszczególnych części wyposażenia, podpowiedzieć co się opłaca kupić, a co można kupić w późniejszym terminie. Szczegółowe informację na temat wyposażenia znajdziesz na naszym blogu: http://www.teampodkowa.blogspot.com
Spodnie i bluza mundurowa – wz.93 pantera
Koszt: 80 – 200 zł
Jest to podstawowa cześć umundurowania. Większość z nas korzysta z firmy Helikon, która jest stosunkowo tania i wytrzymała. Jeżeli nie planujesz większych wydatków na początku, polecam przejrzeć allegro w poszukiwaniu starszych modeli mundurów Wojska Polskiego. Można tam dostać komplet za ~80 zł (wpisz w wyszukiwarkę allegro: „mundur WP”)
Replika
Koszt: 400 – 5000 zł
Jest to chyba najdroższy zakup z całej listy niezbędnych elementów.
Nie stawiamy żadnych wymagań odnośnie do posiadanej repliki, natomiast proponujemy zakup repliki z rodziny karabinów „M” czyli tak zwane „Emki” (M4, M14, M15, LR300 itp.). Każdy obecny Podkowianin korzysta z magazynków pasujących do tej rodziny karabinów, dlatego zdecydowanie ułatwisz sobie życie wybierając jedną z tych replik.
Przy tym zakupie polecam skorzystać z pomocy obecnych członków Podkowy. Mogą wiele doradzić i pomóc w wyszukaniu naprawdę dobrej oferty.
Okulary/Gogle
Koszt: 10 – 50 zł
W zasadzie to najważniejsza część wyposażenia. Zastosowania okularów nie muszę chyba nikomu tłumaczyć. Na tym etapie nie powinniśmy oszczędzać. Z jednej strony muszą to być okulary, wytrzymujące silne uderzenia (pow. 1000 FPS), a z drugiej, powinny cechować się wysoką odpornością na zarysowania i parowanie.
Polecam zakup dwóch par. Jedne przeźroczyste, drugie przeciwsłoneczne.
UWAGA! - Nie kupujcie okurarów/gogli kolorowych!!!
Magazynki
Koszt: 15 - 40 zł/szt
Nie wymagamy od razu korzystania z konkretnego rodzaju magazynków, ale polecamy zakup w pierwszej kolejności 4-6 sztuk magów typu Low/Mid Cap. W większości symulacji w których bierzemy udział, organizator zezwala na korzystanie jedynie z takich magazynków.
Buty
Koszt: 80 – 300 zł
Buty czarne, długie. W zależności od własnych preferencji, można kupić buty na lato i zimę osobno lub jedne, całosezonowe.
Przy mniejszym budżecie, proponujemy zakup butów BW, które są bardzo chwalone w ekipie.
Kapelusz
Koszt: 10 – 30 zł
Kapelusz typu „Boonie Hat” we wzorze wz.93
Kamizelka taktyczna
Koszt: 40 – 80 zł
Przyjęliśmy w Podkowie standardową kamizelkę „Pattern 83”. Kamizelka ta, jest jedną z najtańszych na rynku, posiada mnóstwo kieszeni i ładownic, które w pełni wystarczą na przechowanie ekwipunku niezbędnego do symulacji max 12h.
Większość z nas posiada te kamizelki w uniwersalnym kolorze „Oliv”. Nie jest oczywiście wymagane.
Na blogu opisujemy szczegółowo możliwości tej kamizelki.
Chusta
Koszt: ~20 zł
Chusta w kolorze zielonym/oliwkowym. Chroni nasze gardło nie tylko przed zimnem, ale także przed nieprzyjemnymi skutkami trafienia nas w okolicę szyi. W dni cieplejsze, może nam posłużyć jako kamuflaż.
Nakolanniki
Koszt: 20 – 120 zł
Dowolne nakolanniki. Polecam zaczerpnąć informacji w internecie oraz skorzystać z pomocy członków ekipy.
Rękawice
Koszt: 5 – 150 zł
Pełna dowolność. Nie wymagamy żadnych konkretnych pozycji. Ważne, żeby były ciemnego koloru (czarne, zielone, oliwkowe itp.)