Buty pustynne - jak czyścić?

O fatałaszkach i bibelotach.

Buty pustynne - jak czyścić?

Postprzez Schwarz » 9 gru 2009, o 22:13

Pewnie wiele osób jak ja używa pustyniaków. Osobiście mam starforce'y i je sobie chwalę za wygodę, jednak w sezonie jesiennym nie da się uniknąć ich mega upieprzenia. Jak sobie radzicie z czyszczeniem podobnych butów? Pralka? Ręcznie szczoteczką? Myjka ciśnieniowa (też słyszałem że można)? Fajnie jakby trochę koloru odzyskały ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
Schwarz
Administrator
 
Posty: 2976
Dołączył(a): 18 sie 2009, o 20:03
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: Obrona Narodowa.pl, F.R.O.G.
Na starym Warriorze od: 2008

Re: Buty pustynne - jak czyścić?

Postprzez heavenly » 9 gru 2009, o 22:29

Olać. Poważnie. To co się da oczyścić szczotką o ostrym włosiu, a resztę chrzanić. Widziałem polskie i amerykańskie buty na nogach właścicieli w Iraku - zero stresu i dbałości o wygląd;-)
Potrzebujesz jakiejś przeróbki elektrycznej w replice czy radiu? Zajrzyj tutaj: viewtopic.php?f=155&t=6267
Avatar użytkownika
heavenly
 
Posty: 611
Dołączył(a): 30 paź 2009, o 14:34
Lokalizacja: Warszawa Praga
White Cross: ASG Fatah
Na starym Warriorze od: 0

Re: Buty pustynne - jak czyścić?

Postprzez Ari » 10 gru 2009, o 00:26

Tu raczej nie chodzi o wygląd tylko konserwacje tych butów ;) w końcu nie bez powodu specjalne preparaty do takich butów robią
Avatar użytkownika
Ari
 
Posty: 1050
Dołączył(a): 26 paź 2009, o 21:39
Lokalizacja: Sochaczew
White Cross: ECS
Na starym Warriorze od: 2006

Re: Buty pustynne - jak czyścić?

Postprzez Mider » 10 gru 2009, o 00:44

A jednym z podstawowych powodów jest chęć zarobienia pieniędzy na sprzedaży tych preparatów.

A serio pod wodę i mydłem wymyć, skórę po wysuszeniu najnormalniej w świecie natrzeć kiwi do zamszu albo na mokro woskiem do butów. Wosk spowoduje, ze zamsz przestanie wyglądać na zamsz, ale zmniejszy tempo brudzenia i nasiąkanie skóry. Nylon zostawić w spokoju.
Kto mieczem wojuje zginie od miecza.
Kto miecza nie dobywa, lub z rąk go wypuszcza, zginie na krzyżu.
Bany na WW => ||||| (w tym urodzinowy)
Zanim powstał Internet, każdy wioskowy głupek siedział w swojej wiosce. [z sieci]
Avatar użytkownika
Mider
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 00:35
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: MGPP/CSAR CG-1
Na starym Warriorze od: 0

Re: Buty pustynne - jak czyścić?

Postprzez sobczaq » 10 gru 2009, o 15:04

Zależy czy skóra licowa, czy też tego drugiego typu, nie wiem jak się dokładnie nazywa - taka jakby szorstka, trochę "włochata" (ale to chyba już nie zamsz).
Czyszczenie to tak jak Mider pisał -> letnia woda i najlepiej szare mydło + szczotka z twardego włosia (ale taka naprawdę sztywna). Na instrukcjach dołączanych do obuwia, oprócz tego, że zalecają właśnie takie czyszczenie, to zwracają uwagę na stosowanie jak najdelikatniejszych preparatów (czyli np. szarego mydła) i bardzo dokładne jego spłukanie.
Potem zależnie od rodzaju skóry potraktować odpowiednim preparatem (osobiście uważam, że w przypadku tego drugiego, wymienionego przeze mnie typu skóry, nie trzeba już używać chemii).
Suszyć w przewiewnym miejscu, nie używając kaloryferów, suszarek, piecyków itp. i nie zostawiać też w miejscu zbyt wilgotnym, bo prędzej powstanie w nich nowa cywilizacja, niż się wysuszą. Do środka można też wsadzić pomięte gazety, które wchłoną część wilgoci ze środka (przy myciu butów bez membrany zawsze coś do środka przesiąknie) (tak samo zalecane jest to po kilkugodzinnym noszeniu butów), pamiętając, żeby wyjąć / zmienić gazeciany wkład po 2 - 3 godzinach. Oczywiście, można w sytuacji awaryjnej suszyć je przy pomocy jakichś źródeł ciepła, ale generalnie nie służy im to.

A co do komentarzy o tym, że się ich nie czyści to cóż... Żołnierze na misjach mają raczej podejrzewam, większe problemy niż czyszczenie butów, ale akurat w naszych warunkach, to już raczej dziadostwo, bo niekonserwowany i niezadbany sprzęt służy po prostu krócej i się szybciej niszczy (a nie wiem jak Wy, ale ja nie dostaję szpeju z przydziału ;).
10th
sobczaq
 
Posty: 506
Dołączył(a): 14 sie 2009, o 23:40
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: 10th Mountain
Na starym Warriorze od: 2007

Re: Buty pustynne - jak czyścić?

Postprzez vent » 10 gru 2009, o 16:05

Zwykle myję wodą i szczotą (bez mydła), następnie - na mokro - impregnuję Nikwaxem, albo Grangersem.
Impregnować warto każdą skórę, nubuck czy zamsz też, bo inaczej zaczyna twardnieć i pęka.

pozdrawiam
vent
"To prawda, że tkwiliśmy po szyję w gównie, ale razem i to było wspaniałe."
vent
.
 
Posty: 39
Dołączył(a): 16 wrz 2009, o 09:36
Lokalizacja: Ursynów
White Cross: LRT
Na starym Warriorze od: 0

Re: Buty pustynne - jak czyścić?

Postprzez Feniks » 10 gru 2009, o 17:12

Jak pustynne to czyść piaskiem :)
Avatar użytkownika
Feniks
 
Posty: 196
Dołączył(a): 28 paź 2009, o 19:47
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: ARR
Na starym Warriorze od: 0


Powrót do Wyposażenie i umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości