Luneta 2x albo 4x

O fatałaszkach i bibelotach.

Luneta 2x albo 4x

Postprzez StrasznyMarian » 27 lis 2013, o 16:59

Po ostatniej sobocie w Okuniewie stwierdzam, że przyda mi się luneta. Do tej pory nie korzystałem z optyki więc chętnie poznam Wasze opinie. Do czego i po co ta luneta? Do HK 416 GFC z lufą wewnętrzną CA 455 mm zabudowaną tłumikiem, ok. 440-450 fps. Chodzi mi o powiększenie 2x lub 4x.
Wstępnie myślałem o czymś takim:
http://gunfire.pl/product-pol-115220050 ... i-RIS.html
lub takim http://allegro.pl/luneta-snajperska-z-w ... 94465.html
Sugestie lunety dla karabinu o tej mocy mile widziane.
StrasznyMarian dawniej występujący jako Moloh (awaria starego konta).
StrasznyMarian
 
Posty: 11
Dołączył(a): 16 maja 2013, o 11:04
White Cross: Batalion Jodła
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez Tato » 28 lis 2013, o 01:51

Z mojego doświadczenia wynika, że 4 x to idealne powiększenie dla potrzeb ASG. Z jednej strony można prowadzić dość dokładną obserwację na niewielkie odległości, z drugiej powiększenie takie umożliwia dość szybkie składanie się do strzału i względnie szerokie pole widzenia.
Nie znam żadnej z lunet które przedstawiłeś. Teoretycznie ta z Allegro wygląda na lepszy wybór ale... Nie zawsze to co wygląda świetnie na papierze (regulowane powiększenia etc) musi być znakomite w życiu ( laserze nie wspominam bo to taki zbędny bajer a la holiłud). W optyce ważniejsze niż cyferki powiększenia jest jasność optyki. Zależy ona od m.in. średnicy okulara oraz jakości soczewek i ich montażu. Dlatego sugerowałbym jakiegoś "uznanego" producenta. Wszyscy są z Chin ale niektórzy lepsi od innych. Osobiście używam kopii ACOGa od G&P i bardzo pozytywnie oceniam jakość optyki tego producenta. Możesz też poszukać NcStar, Capri je rozprowadza, są w miarę tanie a robione do ostrej, wiec raczej nie powinny się rozpadać w rekach jak większość chińskiego barachła.
BLACKWATER OPERATOR TATO
Obrazek
Avatar użytkownika
Tato
.
 
Posty: 2001
Dołączył(a): 21 sie 2009, o 21:35
Lokalizacja: Wawa
White Cross: Blackwater
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez Chaota » 28 lis 2013, o 05:45

Nigdy nie kupuj optyki bez obejrzenia na żywo :)
I też jestem zdania że 3-4x to optymalny wybór.

Z takich fajnych sprzętów to czeski sightmark produkuje lunety 1-6x24 i 2,5-10x32 do szybkich strzelań.
Cena na jednej ze stron ok 600-700zł.
Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa
Chaota
 
Posty: 560
Dołączył(a): 7 gru 2009, o 11:49
Lokalizacja: W-wa Raszyn
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez StrasznyMarian » 28 lis 2013, o 10:44

Dzięki Panowie za odpowiedzi.
StrasznyMarian dawniej występujący jako Moloh (awaria starego konta).
StrasznyMarian
 
Posty: 11
Dołączył(a): 16 maja 2013, o 11:04
White Cross: Batalion Jodła
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez małpetti » 28 lis 2013, o 11:12

2,5 - 4 to na prawdę optymalne parametry.
Chyba pod Arkadami Poniatowskiego caly czas jest jakiś sklep z lunetami, więc tak jak napisal Chaota - najlepiej podjechać i obejrzeć ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
małpetti
 
Posty: 363
Dołączył(a): 12 gru 2009, o 00:24
Lokalizacja: otwock
White Cross: STALKERS
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez Ryuzok » 28 lis 2013, o 12:16

Sklep pod poniatowskim przenosił się swego czasu na okolice Okęcia (sklep nazywa się TARCZA, i fakt, mają tam całkiem ciekawe rzeczy).

Jeżeli chodzi o lunety, ja mam podstawowe pytanie, czy jak strzelasz to bardziej jednak w stopniu dynamicznym (jak typowy szturmowiec) czy bardziej starasz się odgrywać rolę pseudo snajpera? Wbrew pozorom to ma całkiem dużo do znaczenia przy wyborze optyki.
PRZYBLIŻENIA - najbardziej polecał bym coś co ma minimalne jak najmniejsze (1x to optimum, bo możemy korzystać jak z kolimatora), używa się z reguły max do 6x przybliżenia, chyba że chcesz sprawdzić jaki dokładnie mundur ma osoba 80m od Ciebie.
ŚREDNIA TUBUSU - tutaj wyróżniamy głównie 25mm i 30mm, w tym przypadku 30mm daje nam znacznie większa jasność i przejrzystość obrazu.
DŁUGOŚĆ LUNETY (standardowe lunety snajperskie mają około 30, szturmowe jak ACOG 15-20), różnica polega na kącie nachylenia naszego oka do obrazu lunety, co powoduje pojawianie się czarnego (martwego pola) lunety, dobrze więc móc dobrać i ten parametr odpowiednio.
MONTAŻ w tym przypadku podstawowa zasada to im niżej, tym lepiej (staramy się nie montować lunety na rącze do przenoszenia M4 na wysokim montażu), jest to spowodowane tym że niżej osadzona luneta ma krzyż bliżej lufy, a co za tym idzie na dłuższym odcinku (torze strzału) nie musimy zmieniać wysokości lunety, i trafiamy w cel zamiast na odległości 40-45m na 40-52m, niby mało, a jednak (w ostrej oczywiście jest to o wiele większa różnica).

w "pierdoły" jak poziomice i osłony przeciwsłoneczne już się nie zanurzam :)

Są też magnifiery do kolimatorów, które równie dobrze potrafią się spisywać (mam i używam), ale to już nieco inny temat.
Tak samo nie tykam obecnie rodzajów krzyża celowniczego, bo to dłuższy wykład.
Ryuzok
 
Posty: 501
Dołączył(a): 22 wrz 2009, o 21:45
Lokalizacja: warszawa
White Cross: FAB
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez Dalej » 28 lis 2013, o 14:12

Dla mnie krótkowidza luneta jest przede wszystkim po to, bym widział gdzie padają kulki. :)
Avatar użytkownika
Dalej
Administrator
 
Posty: 4317
Dołączył(a): 10 lip 2009, o 08:15
White Cross: Weekend Warriors
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez Katana » 29 lis 2013, o 12:32

Jezeli jestesz szturmanem, nie polecam CI lunety jako takiej. Musisz do niej zamknac jedno oko, zgrac soczewki, to zabiera czas. A i przeciwnik potrafi sie w tym czasie przemiescic i stracisz go z oka. Ja polecam zestaw kolimator i magnifier/booster, jak zwal tak zwal. Potyczki sa na wiekszych odleglosciach( jak miales w Okuniewie), to kozystasz z magnifiera. Jak przyjdzie wejsc w gestsze kszaczory, czy znajdziesz sie na pofaldowanym terenie odpinasz go i masz normalny kolimator. To jest przede wszystkim uniwersalne rozwiazanie, zarowno na blizsze jak i dalsze lesne odleglosci. Do magnifiera masz rozne zamocowania, takie, ktore mozesz odchylic na replice, oraz takie, ktore wymagaja zdjecia go z repliki (trwa to 1 sec, sam takie mam i chwale).
Avatar użytkownika
Katana
 
Posty: 372
Dołączył(a): 1 lis 2009, o 20:50
Lokalizacja: Błonie
White Cross: JS2305 CIENIE
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez Chaota » 29 lis 2013, o 14:40

Spokojnie można strzelać obuocznie z lunetą, rzecz wprawy.
Te magnifiery, które oglądałem miały bardzo wąski kąt widzenia.
Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa
Chaota
 
Posty: 560
Dołączył(a): 7 gru 2009, o 11:49
Lokalizacja: W-wa Raszyn
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez StrasznyMarian » 29 lis 2013, o 14:53

Ale się temat rozwinął :) Zdecydowanie jestem szturmański, ale coraz częściej przychodzi strzelać na granicy zasięgu. Czas więc pooglądać kilka lunet. Chinole z gatunku ACM etc. rozumiem odrzucić?
StrasznyMarian dawniej występujący jako Moloh (awaria starego konta).
StrasznyMarian
 
Posty: 11
Dołączył(a): 16 maja 2013, o 11:04
White Cross: Batalion Jodła
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez małpetti » 29 lis 2013, o 14:55

No właśnie - jak to z nimi jest (magniferami) , bo sam się nad takim rozwiązaniem zastanawiam?
Obrazek
Avatar użytkownika
małpetti
 
Posty: 363
Dołączył(a): 12 gru 2009, o 00:24
Lokalizacja: otwock
White Cross: STALKERS
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez Tato » 29 lis 2013, o 15:22

Mam odchylany G&P, ktory noszę z EoTechem, ale rzadko go używam. Zasiegi i dynamika szturmów jest taka, że magnigfier rzadko się przydaje a w czasie gdy jest nieprzydatny jest cieżki :) . Jak wiem, że ma specyficzne zadania które wymagają lunety, zakładam ACOGa i gites.
BLACKWATER OPERATOR TATO
Obrazek
Avatar użytkownika
Tato
.
 
Posty: 2001
Dołączył(a): 21 sie 2009, o 21:35
Lokalizacja: Wawa
White Cross: Blackwater
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez Sevi » 29 lis 2013, o 17:22

Z mojej strony polecam Spectera DR 1x4 ze zmiennym przyblizeniem!


W sklepach kopie kosztują pierdyliard. W komisach można trafić okazję co prawda rzadko ale się zdarzaja.
Avatar użytkownika
Sevi
 
Posty: 412
Dołączył(a): 28 gru 2010, o 15:59
Lokalizacja: WWa
White Cross: Core-Team
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez małpetti » 30 lis 2013, o 15:11

Sevi napisał(a):Z mojej strony polecam Spectera DR 1x4 ze zmiennym przyblizeniem!

No właśnie nad nim się zastanawiam :D Ten otwarty koli nad nim się przydaje czy to bajerek?
Obrazek
Avatar użytkownika
małpetti
 
Posty: 363
Dołączył(a): 12 gru 2009, o 00:24
Lokalizacja: otwock
White Cross: STALKERS
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez yamnick » 30 lis 2013, o 21:38

Mały koli przydaje się na ACOG-u czy innej lunecie z powiększeniem ale jeżecli Specter ma powiększenie 1 do 4 razy to byłaby to pewna redundancja. Chyba ze jest to kopia Spectra bez zooma bo i takie się zdarzają.
Ja bardzo lubię kombinację ACOG TA31+Burris Fastfire.
Always remember the goodness of animals. You see, my dachshund is discreet and will never betray me — I cannot say that of any human being...

Wilhelm Canaris
Avatar użytkownika
yamnick
.
 
Posty: 1135
Dołączył(a): 18 sie 2009, o 12:38
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: 6-th
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez Sevi » 30 lis 2013, o 21:40

Mam wersję bez małego koli na gorze. Myślę że to dobra sprawa bo
szybko można przejść na niego.
Avatar użytkownika
Sevi
 
Posty: 412
Dołączył(a): 28 gru 2010, o 15:59
Lokalizacja: WWa
White Cross: Core-Team
Na starym Warriorze od: 0

Re: Luneta 2x albo 4x

Postprzez Ryuzok » 2 gru 2013, o 09:42

Odnośnie magnifierów - chińskie trzeba lekko przerobić tak aby nie łapały ostrości na 20-30m (później obraz nam się już rozwala, i nie da się z tego korzystać), rzecz banalna do zrobienia i szybka, a robi nam z chińskiego magnifiera coś co jest ładnej klasy.
Duża wada magnifierów - montaż dobieramy pod koli/lub odwrotnie, kolimator musi być naprawdę porządny żeby plamka się nie rozjeżdżała na pół okularu, i korzystamy z tego wbrew pozorom inaczej niż z lunety.

Ogólnie pod względem wymaganego kolimatora do magnifa średnio bym go polecał na początek, fajne i lansiarskie do momentu aż podliczymy że łącznie kosztuje tyle co naprawdę dobrej jakości luneta do asg :/
Ryuzok
 
Posty: 501
Dołączył(a): 22 wrz 2009, o 21:45
Lokalizacja: warszawa
White Cross: FAB
Na starym Warriorze od: 0


Powrót do Wyposażenie i umundurowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości