Certyfikacja

O pirotechnice w Airsofcie. Bezpieczeństwo najważniejsze!

Certyfikacja

Postprzez WichuR » 16 cze 2010, o 13:05

Wstęp
Certyfikowane do użytku na terenie WW rozgrywek są petardy hukowe k206/k204. Producentów jest wielu, a do tego pojawiają się nowe produkty, które są bardzo często opisywane jako "o mocy porównywalnej z K206". Oczywiście mowa o produktach atestowanych do obrotu na terenie RP.

Pytanie
1. Czy granaty na bazie atestowanych petard hukowych sklasyfikowanych przez dystrybutora jako K204, lub K206 są dopuszczone do rozgrywek na terenie gier rozgrywanych w ramach regulaminu WW?
2. Jeśli odpowiedź na 1. brzmi 'Nie'. To jaka jest procedura certyfikowania nowej petardy hukoweji/lub granatu na jej bazie?
3. Jeśli odpowiedź na 1. brzmi 'Nie'. To czy nie rozsądne byłoby założenie wątku-listy zawierającego spis dopuszczalnych petard opisanych konkretnie, a nie klasyfikowanych poprzez k204/k206.

Proszę o opinie wszystkich zainteresowanych tematem, ale szczególnie proszę o ustosunkowanie się osób decydujących o kształcie regulaminu.
Wszystkiego po trochu...
Avatar użytkownika
WichuR
 
Posty: 480
Dołączył(a): 7 wrz 2009, o 22:19
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: ASGeG Warszawa (Suspended)
Na starym Warriorze od: 2006

Re: Certyfikacja

Postprzez Tato » 16 cze 2010, o 23:45

Watpliowść jest uzasadniona a pytanie cenne. Moim zdaniem K206/k204 zostały ustalone jako standard 4 lata temu a czas idzie naprzód. Od ponad trzech lat uywamy garnatów na bazie innych petard i nikt nie miał z tym problemów. Podobnie jest z inymi teamami.
Moim zdaniem temat jest otwarty i mozna by wprowadzic jako dopuszalne regulaminowo inne petardy. Trzeba jednak pomysleć nad sensownym systemem przetestowania tychże, tak by uzyskac wiarygodne wyniki testów, wiodacych do stworzenia "atestowanej" listy.
BLACKWATER OPERATOR TATO
Obrazek
Avatar użytkownika
Tato
.
 
Posty: 2001
Dołączył(a): 21 sie 2009, o 21:35
Lokalizacja: Wawa
White Cross: Blackwater
Na starym Warriorze od: 0

Re: Certyfikacja

Postprzez Bigos » 17 cze 2010, o 07:44

Chyba najlepsze było by zbadanie urządzeniem do pomiaru decybeli petard.
Teren otwarty: xxx metrów wynik:
Teren zamknięty: powierzchnia xxx metrów2 wynik:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na każdej strzelance mam na sprzedaż granaty grochowe...
GG:2980359
Avatar użytkownika
Bigos
 
Posty: 374
Dołączył(a): 2 lis 2009, o 17:59
Lokalizacja: Pruszków
White Cross: R.R.T.S.
Na starym Warriorze od: 0

Re: Certyfikacja

Postprzez moron » 17 cze 2010, o 08:06

Bigos napisał(a):Chyba najlepsze było by zbadanie urządzeniem do pomiaru decybeli petard.
Teren otwarty: xxx metrów wynik:
Teren zamknięty: powierzchnia xxx metrów2 wynik:

Są też inne zmienne które wplywaja na bezpieczenstwo. Powinniscie wziąć pod uwage tez ładunek i budowe. Huk nie zalezy tylko od ladunku, duzy wplyw ma tez korpus. ładunek moze byc jak w k212, a huk maly... W pierwszych korsarkach zle byl zrobiony korpus - mimo małego ładunku korek gipsowy potrafił wystrzelic i zrobić komus krzywde, sam dostałem nim raz w noge...
Avatar użytkownika
moron
 
Posty: 752
Dołączył(a): 26 paź 2009, o 17:06
Lokalizacja: Qrde
Na starym Warriorze od: 0

Re: Certyfikacja

Postprzez gumka » 17 cze 2010, o 10:00

Co do testów - raczej chodzi o bezpieczeństwo innych niż głośność ! My mamy swój własny sposób - wpier rozbieramy cuś takiego by zobaczyć jak i z czego jest zrobiona, potem gdy się okaże że nie ma elementów niebezpiecznych, sprawdzamy efekt bez zabudowy granatu a potem robimy serie granatów z róznym wsypem wypełnienia i testujemy na własnej dupie w myśl założenia - " jak ma ktoś tym dostać, to wiedzmy jak to smakuje". Test wygląda w ten sposób, iż stajemy w kregu o średnicy 4/3 m. każdy w goglach i po kolei rzucamy zapalony granat do srodka. Ten sposób testowania sprawdza również skuteczność i konstrukcje samego granatu.
Marpat'a używaj zgodnie z jego przeznaczeniem - do "roboty", a lans zostaw ... onanistom
Jestem członkiem ASGeG ze wsi Warszawa, jestem dykciarzem, noszę marpata, mam gdzies kto wygrał, szpadelek pożyczam i nie boję się Go użyć ;)
Avatar użytkownika
gumka
 
Posty: 168
Dołączył(a): 8 wrz 2009, o 13:01
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: ASGeG
Na starym Warriorze od: 0

Re: Certyfikacja

Postprzez pablito » 17 cze 2010, o 10:30

Hardcore'owcy :]
Avatar użytkownika
pablito
 
Posty: 780
Dołączył(a): 8 gru 2009, o 12:48
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: F.R.O.G.
Na starym Warriorze od: 0

Re: Certyfikacja

Postprzez gumka » 17 cze 2010, o 10:37

" nie czyń drugiemu tego co Tobie nie miłe " ;)
Marpat'a używaj zgodnie z jego przeznaczeniem - do "roboty", a lans zostaw ... onanistom
Jestem członkiem ASGeG ze wsi Warszawa, jestem dykciarzem, noszę marpata, mam gdzies kto wygrał, szpadelek pożyczam i nie boję się Go użyć ;)
Avatar użytkownika
gumka
 
Posty: 168
Dołączył(a): 8 wrz 2009, o 13:01
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: ASGeG
Na starym Warriorze od: 0

Re: Certyfikacja

Postprzez Bigos » 17 cze 2010, o 18:27

Korpusy prawie zawsze są z papieru/tektury. A co do korka z gipsu to dostanie czymś takim nie należy do przyjemności (sam też kiedyś dostałem) ale nie róbmy z siebie panienek. Czy dostanie z podkrętki nie boli? Boli ale zazwyczaj nie robi sie z tego wielkiego szumu. A poza tym wystrzelenie takiej zatyczki występuje prawie jedynie przy "gołej" petardzie, w granacie zazwyczaj jest jakoś hamowana/rozwala sie w pył.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na każdej strzelance mam na sprzedaż granaty grochowe...
GG:2980359
Avatar użytkownika
Bigos
 
Posty: 374
Dołączył(a): 2 lis 2009, o 17:59
Lokalizacja: Pruszków
White Cross: R.R.T.S.
Na starym Warriorze od: 0

Re: Certyfikacja

Postprzez Blacha » 17 cze 2010, o 18:38

wszystko jest kwestią testu na sobie

decybele nie maja nic wspólnego - ładunek zazwyczaj jest taki sam w rożnych petardach - kwestia odpowiedniej jej budowy.

kluczem jest przetestowanie każdego rodzaju petard i granatów z nich na sobie.

Ja dla jaj robiłem kilka granatów na 212 tylko po to żeby z paroma równie pojebanymi osobami przetestować na sobie - było zacnie i wesoło (oczywiście nie na strzelance użyte) - przy odpowiedniej budowie granatu nawet na 212 granat nie jest niebezpieczny jeśli nie wybuchnie przy twarzy (mówię o dobraniu odpowiedniego korpusu i ilości kulek do petardy i wykonanie - pare osób dostało z mojej bomby na 212 niech sie wypowiedzą ;-) )

tylko że to w ramach ciekawostki - nie do używania
Złoty Medal Gazownika
Obrazek
Złoty Medal Gazownika Na Niebieskiej Podkładce - za przetrwanie ataków niebieskiego dymu
Avatar użytkownika
Blacha
 
Posty: 447
Dołączył(a): 7 lis 2009, o 19:36
Lokalizacja: Warszawa ursynów
White Cross: ASG Fatah
Na starym Warriorze od: 2009

Re: Certyfikacja

Postprzez Vintersky » 18 cze 2010, o 15:37

Aktualnie zmieniają się zasady dotyczące obrotu petardami i stopnie ich klasyfikacji.
W dużej mierze będą wyprzedawane zakupione "na zapas" duże ilości dotychczas dostępnych petard, aczkolwiek za pół roku do roku prawdopodobnie nie będzie już ich na rynku.
Zainteresowanych odsyłam do google'owania lub sklepów specjalizujących się w piro.
Obrazek
Avatar użytkownika
Vintersky
.
 
Posty: 302
Dołączył(a): 10 sie 2009, o 00:49
Lokalizacja: Józefów koło Warszawy
White Cross: Coyotes
Na starym Warriorze od: 2005


Powrót do Pirotechnika

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości