Oficerska maska?

Oficerska maska?

Postprzez Wokash » 24 lis 2010, o 08:39

Grzebiąc sobie po aledrogo trafiłem na coś takiego:
http://allegro.pl/maska-p-gaz-nbc-ofice ... 02055.html
i teraz nie wiem, czy autora poniosła fantazja czy może faktycznie Rosja ma oficerskie maski pgaz...
Jak faktycznie są to czym się różnią?
Stopniem ochrony czy może tylko uroczym wyrazem gęby?
Obrazek
Avatar użytkownika
Wokash
.
 
Posty: 2610
Dołączył(a): 3 sie 2009, o 10:33
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: Tower Guards
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Oficerska maska?

Postprzez Grey » 24 lis 2010, o 09:11

Jak zwrócisz uwagę na fakt, że oficerowie rosyjscy w tamtych czasach mieli inne mundury żeby automatycznie budzić respekt... Ciekawa sprawa, czy w takim przypadku na czas działań bojowych oficerowie dostawaliby na wyposażenie normalne maski, aby nie kusić snajperów.
Avatar użytkownika
Grey
.
 
Posty: 923
Dołączył(a): 20 sie 2009, o 12:29
Lokalizacja: Gliwice / Warszawa
White Cross: Śnieżna Pantera
Na starym Warriorze od: 2006

Re: Oficerska maska?

Postprzez Izzy » 24 lis 2010, o 10:38

Ponoć mieli osobne maski, ale nie jest podane czemu.
God gave you a soul,
Your parents, a body,
Your country a rifle,
Keep all of them clean

http://www.facebook.com/Warsaw.Spartans
Avatar użytkownika
Izzy
 
Posty: 990
Dołączył(a): 22 paź 2009, o 16:59
Lokalizacja: Izzybelin
White Cross: Ranger Unit
Na starym Warriorze od: 0

Re: Oficerska maska?

Postprzez Kamil » 24 lis 2010, o 11:02

To nie jest żadna maska oficerska. Białe produkowano do 1985r, w 1980 zaczęto je robić w kolorze czarnym*. Nie znalazłem wzmianki czemu wprowadzono nowe maski. Zresztą nie były zbyt popularne, ponoć przeznaczano je dla żołnierzy na granicy z NRD (lub coś takiego, słabo szprecham po niemiecku): Wurde angeblich nur an die DDR Grenztruppen ausgegben.

Edit
*Oczywiście czarnym, a nie białym, jak napisałem wcześniej.
Ostatnio edytowano 24 lis 2010, o 14:56 przez Kamil, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 1066
Dołączył(a): 24 paź 2009, o 21:40
Lokalizacja: Warszawa-Targówek
White Cross: Aврора
Na starym Warriorze od: 2006

Re: Oficerska maska?

Postprzez Wokash » 24 lis 2010, o 11:09

Czyli kogoś fantazja jednak poniosła?
A czy były faktycznie różne maski dla różnych "korpusów"?
Obrazek
Avatar użytkownika
Wokash
.
 
Posty: 2610
Dołączył(a): 3 sie 2009, o 10:33
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: Tower Guards
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Oficerska maska?

Postprzez Dalej » 24 lis 2010, o 11:29

Spytajcie Jurka.
Avatar użytkownika
Dalej
Administrator
 
Posty: 4317
Dołączył(a): 10 lip 2009, o 08:15
White Cross: Weekend Warriors
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Oficerska maska?

Postprzez Kamil » 24 lis 2010, o 12:10

Wokash napisał(a):Czyli kogoś fantazja jednak poniosła?
A czy były faktycznie różne maski dla różnych "korpusów"?


Co do tej maski to tak. A czy były w ogóle? Nie mam pewności. Różnej maści "eksperci" mają to do siebie, że zawsze jak zobaczą coś rosyjskiego/radzieckiego i nie wiedzą co to jest, od razu dorabiają teorie - albo że to wersja dla specnazu, albo oficerska, albo moje ulubione "eksperymentalna" ;) A radzieckie pgazki były bardzo zróżnicowane, często inne dla różnych rodzajów wojsk, np. dostosowane do obsługi noktowizorów czołgowych czy celowników artyleryjskich. Czasami robiono zupełnie inne modele dla bratnich narodów. I takie cosie wywołują wśród "znafffców" popłoch :) Ta maska z allegrowego linku funkcjonuje na zachodnich sklepach z radzieckimi suwenirami jako maska oficerska, a tam w opisach różnej maści gratów aż roi się od baboli (oni sami nie wiedzą co sprzedają). Była cała masa sprzętów, które miały dorobioną jakąś legendę na zachodzie i u nas wierzono w to samo, jak np. czapka syryjka czy KZS, a dopiero długo potem ktoś z nas wygrzebał jakąś radziecką instrukcję i o, zdziwko! Tzw. syryjka nie była ubiorem tropikalnym, tylko przeciwchemicznym, a KZS nie maskałatem, tylko ubiorem przeciwoparzeniowym na wypadek ABC :)
Ja osobiście nic nie znalazłem na temat masek tylko dla oficerów, co nie znaczy, że takie istnieć nie mogły. Póki co, radzę to traktować dosyć ostrożnie (lub też jako teoria niedowiedziona).
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 1066
Dołączył(a): 24 paź 2009, o 21:40
Lokalizacja: Warszawa-Targówek
White Cross: Aврора
Na starym Warriorze od: 2006

Re: Oficerska maska?

Postprzez Soman » 24 lis 2010, o 20:01

To maska dla artylerzystów. Układ okularów pozwalał łatwiej przyłożyć oko do celownika. Podobną wersję posiadał także tzw. słoń.
W WP do niedawna w niektórych jednostkach artylerii używano właśnie masek SzM (słoni), ponieważ były problemy z obsługą celowników w MP-4. Maski SzM w tych oddziałach zostały później zastąpione maskami MP-5.
Soman
 
Posty: 62
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 17:16
Lokalizacja: Zielona Góra
Na starym Warriorze od: 0

Re: Oficerska maska?

Postprzez Python » 24 lis 2010, o 20:50

No nie wiem.

Na różnych forach/sklepach ta maska jest jako oficerska, więc na pewno tego nie wymyślił ten sprzedawca.

Co mnie zastanawia to fakt, że maska MP4 była mi reklamowana w wojsku jako maska "dla dowódców". Ta maska rosyjska ma podobną budowę i prawdopodobnie także umożliwia wydawanie rozkazów - co w przypadku słonika było niemożliwe.

Może zatem kiedyś gdy tego typu maski były rzadsze, dostawali je dowódcy i stąd się wzięła taka nazwa ?
Python
.
 
Posty: 3912
Dołączył(a): 10 lip 2009, o 07:52
Lokalizacja: Furious Creepy Strangler
White Cross: FCS
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Oficerska maska?

Postprzez Kamil » 24 lis 2010, o 22:11

Python napisał(a):No nie wiem.

Na różnych forach/sklepach ta maska jest jako oficerska, więc na pewno tego nie wymyślił ten sprzedawca.


A możesz wskazać gdzie na forach piszą, że to maska oficerska? Bo że w sklepach to wiem, ale to są te same sklepy, które wciskają ludziom suweniry dla turystów jako sprzęt używany w wojsku i są kompletnie niewiarygodnym źródłem informacji. Np. ta maska: http://www.soviet-power.com/product.php?cat=25 jest reklamowana jako "Special military Officer Gas Mask", co jest bzdurą, bo ani ona special ani military, ani tym bardziej officer. To jest maska cywilna.
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 1066
Dołączył(a): 24 paź 2009, o 21:40
Lokalizacja: Warszawa-Targówek
White Cross: Aврора
Na starym Warriorze od: 2006

Re: Oficerska maska?

Postprzez Konrad ''Owca'' » 24 lis 2010, o 22:19

Informacja taka jest rozkolportowana na cały świat, bo zapewne jakiś "znaffca" zobaczył gdzieś zdjęcie ruskiego oficera w białej masce (bo taką akurat miał) i puścł w obieg opis "ruska maska dla oficerów" - tak powstała większość mitów na temat ruskiej armii...
Tak jak pisał Kamil nie było masek w innym kolorze tylko dla oficerów - zresztą było by to ewidentne wystawianie ich na cel wroga. Takiego postępowania ruska armia oduczyła się skutecznie w 1941 - Niemcom bardzo dobrze strzelało się do "czerwonych gwiazdek" i oficerów w zupełnie innych mundurach i czapkach.
Prawda na temat ruskiej armii jest taka, że chodzili w tym co dostali z magazynu i cieszyli się jeśli dawało się dopasować (bo ruska armia ma tylko dwa rozmiary - 1. Za Duży i 2. Za Mały). A obecnie jednolicie umundurowane są tylko zwykłe szweje - we Florki. Reszta - wszystkie mniejsze lub większe specnazy - mają dużą dowolność w doborze umundurowania i wyposażenia. Oddziały na Zakaukaziu wyglądają jak pospolite ruszenie - nie ma dwóch żołnierzy umundurowanych tak samo, a najczęściej mają spodnie w innym kamo, bluzę w innym a kamizelkę jeszcze inną. To utrudnia działania partyzantów ubranych tak samo i do ostatniej chwili nie mających pojęcia czy ci drudzy to swoi czy "Szurawi".

EDIT - Kamil, na SovietPropagandzie większość jest "ofierska" - i białe i czarne :)
A ta ma fajną cenę: http://www.soviet-power.com/detail.php?pid=1096

PS. Apple ma zjebane na maksa "komutery" z klawiszami rozmieszczonymi przez jakiegoś ultra GejLorda....
Nigdy więcej!
Ojciec Terrorysty...
Codziennie wzrasta ilość rzeczy i osób, które mam w dupie...
Obrazek
Avatar użytkownika
Konrad ''Owca''
.
 
Posty: 1869
Dołączył(a): 5 sie 2009, o 21:38
Lokalizacja: Wwa/BS
White Cross: SGW
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Oficerska maska?

Postprzez Soman » 24 lis 2010, o 22:50

Tu można sobie trochę poczytać, także o PBF czyli masce z tematu:

http://www.himvoiska.narod.ru/
Soman
 
Posty: 62
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 17:16
Lokalizacja: Zielona Góra
Na starym Warriorze od: 0

Re: Oficerska maska?

Postprzez Kamil » 24 lis 2010, o 23:08

Konrad ''Owca'' napisał(a):EDIT - Kamil, na SovietPropagandzie większość jest "ofierska" - i białe i czarne :)
A ta ma fajną cenę: http://www.soviet-power.com/detail.php?pid=1096


Jak wejdziesz w umundurowanie, to większość robi się "spetsnaz" :) A ceny faktycznie niekiepskie, tą maskę kupiłem swego czasu za 40zł.
Avatar użytkownika
Kamil
 
Posty: 1066
Dołączył(a): 24 paź 2009, o 21:40
Lokalizacja: Warszawa-Targówek
White Cross: Aврора
Na starym Warriorze od: 2006

Re: Oficerska maska?

Postprzez Konrad ''Owca'' » 24 lis 2010, o 23:09

Nigdy więcej!
Ojciec Terrorysty...
Codziennie wzrasta ilość rzeczy i osób, które mam w dupie...
Obrazek
Avatar użytkownika
Konrad ''Owca''
.
 
Posty: 1869
Dołączył(a): 5 sie 2009, o 21:38
Lokalizacja: Wwa/BS
White Cross: SGW
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Oficerska maska?

Postprzez Python » 25 lis 2010, o 10:14

Special camouflage warm winter jacket from Poland. Made in 1991 when Poland was the republic of USSR. All sizes available, 2 outer pockets and 1 inner pocket.


Zapraszamy do Polski. Kup se Pan bilet w jedną stronę !
Python
.
 
Posty: 3912
Dołączył(a): 10 lip 2009, o 07:52
Lokalizacja: Furious Creepy Strangler
White Cross: FCS
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Oficerska maska?

Postprzez Konrad ''Owca'' » 25 lis 2010, o 10:32

Ale to chyba ostatatecznie wyjaśnia kwestię wiarygodności tego sklepu :)
Nigdy więcej!
Ojciec Terrorysty...
Codziennie wzrasta ilość rzeczy i osób, które mam w dupie...
Obrazek
Avatar użytkownika
Konrad ''Owca''
.
 
Posty: 1869
Dołączył(a): 5 sie 2009, o 21:38
Lokalizacja: Wwa/BS
White Cross: SGW
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Oficerska maska?

Postprzez Dalej » 25 lis 2010, o 10:34

Może to jakiś zły moher prowadzi :)
Avatar użytkownika
Dalej
Administrator
 
Posty: 4317
Dołączył(a): 10 lip 2009, o 08:15
White Cross: Weekend Warriors
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Oficerska maska?

Postprzez Echelon4 » 30 lis 2010, o 16:22

Mam do sprzedania, spodnie od KZS-u. Wersja tylko dla pułkowników. Od normalnych różni się odcieniem i ilością dziur :P
Obrazek
Echelon4
 
Posty: 637
Dołączył(a): 3 sie 2009, o 19:25
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: PI
Na starym Warriorze od: 2006


Powrót do ZSRR i Rosja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości