Taktyka zielona - reakcja na kontakt pytanie

I zaszli go od tyłu...

Taktyka zielona - reakcja na kontakt pytanie

Postprzez czarny56 » 2 gru 2016, o 17:09

HOŁK.

Pytanie do ludków którzy szwejowali swego czasu. W różnej prasie specjalistycznej, książkach oraz szkoleniach prowadzonych przez wetsów są przekazywane sprzeczne informacje. Chciałbym to jakoś w szerszym gronie specjalistów omówić.

Interesuje mnie tylko to konkretne jedno zagadnienie.

Reakcja na kontakt z mandżurem ( plecakiem ). Pisząc plecak nie mam na myśli assaultpacka z kulkami i kanapkami od mamy tylko mówię tutaj o plecaku wypadowym najebanym że hej stuffem na patrol kilkudniowy.

Podpierając się literaturą naukową na ten temat a dokładnie MODUS operandi taktyka strzelecka wychodzi na to że w trakcie reakcji na kontakt przybieramy postawę obniżoną ( klęczącą ) a nie leżącą z racji faktu większej mobilności tej postawy. Miałoby to sens w połączeniu z faktem że mandżur wypadowy obładowany raczej utrudnia szybkie przejście w bieg, poza tym skutecznie utrudnia strzelanie z pozycji leżącej dodatkowo jeszcze gdy dochodzi do tego ubranie garnka w zasadzie uniemożliwia prowadzenie ognia.

Na materiale filmowym ze szkolenia sekcji JWK również jest zademonstrowane dynamiczne zrywanie kontaktu z plecakiem przy użyciu postawy obniżonej ( NIE LEŻĄCEJ ).

Rozważając jednak fakt iż w airsofcie szCZelamy się na 50-60m obniżenie sylwetki z obniżonej do leżącej ma duże znaczenie bo wiadomo że w leżaka ciężej trafić. Najczęstsza podręcznikowa reakcja na kontakt to gleba. W airsofcie to też istotne bo o ile trafić z 60 m w koleżkę klęczącego lub stojącego to nie problem to jednak w leżącego pomiędzy trawą już stanowi kłopot. To jest atut postawy leżącej.

Analizując dalej zasady airsoftowe, trafienie w plecak jest uznawane za " trafienie " jak bądź stąd zmiana postawy na leżącą nie ma znaczenia z plecakiem odstającym 40-50 cm w górę bo i tak jesteśmy celem " łatwym " a sami odbieramy sobie mobilność, szybkość reakcji, możliwość sprawnego przejścia w bieg.

Podsumowując, teoretycznie jest opcja w trakcie reakcji na kontakt zrzucenia mandżura przed siebie, co też jest elementem podręcznikowym , oraz użycia go jako podpórki i prowadzenia ostrzału natomiast w trakcie zrywania kontaktu wykonania biegu z plecakiem w ręku obijającym się o nogi z tym że, faktyczna reakcja na kontakt odbywa się po 5-8 sekundach pozbycia się plecaka i miotaniu się jak szatan na stojąco pod ostrzałem. Jest to tragiczne rozwiązanie przez fakt że można się zabić o własny plecak w biegu trzymając w ręku. Kolejnym fatalnym następstwem tego typu akcji jest fakt że w trakcie biegu nie mamy wolnej ręki aby zmienić magazynek w giwerze aby osłonę kolegów po zakończonym biegu rozpocząć z pełnym magazynkiem.

Zachodzę w głowę jak w takim razie najlepiej reagować na kontakt z mandżurem.

Analizując wszystkie powyższe aspekty, wychodzi na to że jednak korzystając z postawy obniżonej.

Co wy myślita chłopaki?

Jeśli jestem w błędzie to proszę mnie z niego wyprowadźcie. My w zielonej non stop łazimy z plecakami więc od dłuższego czasu mam zagwozdkę jak zestandaryzować tę procedurę i nie umiem jednoznacznie podjąć decyzji. Na necie na ten temat nie znajduję żadnych rozwiązań. Więc ostatecznie uruchamiam gównoburzę.
Avatar użytkownika
czarny56
 
Posty: 23
Dołączył(a): 11 paź 2016, o 16:32
White Cross: 56 Kompania Specjalna
Na starym Warriorze od: 0

Re: Taktyka zielona - reakcja na kontakt pytanie

Postprzez BLadE » 3 gru 2016, o 17:55

Cześć :) raczej w airsofcie nie jestem starym wyjadaczem ale przeszedłem szkolenie wojskowe i w tej sytuacji z plecakiem (3 dniowy patrol) tłumaczono mi , że najlepiej przyjmować pozycje snajperska klęcząc i robisz to wykonując krok do tyłu przysiadając na kolanie , z tej pozycji możesz bardzo szybko wrócić do postawy stojącej i zrywać kontakt. W trakcie wycofywania skokami trwającymi max 5 sek ,również przyjmujesz pozycję klęcząca dając osłonę reszcie drużyny oczywiście w miarę możliwości wykorzystując ukształtowanie terenu lub przeszkody terenowe. Odpinanie plecaka zda jedynie egzamin, jeżeli to twoja drużyna wykryła pierwsza wroga i macie czas na ustawienie szybkiej zasadzki , wtedy można się pokusić o zrzucenie nadmiaru oporządzenia :)

P.S Ciekawi mnie jak do tego tematu odniosą się bardziej doświadczeni gracze ASG.
Polish Strike Forces
Avatar użytkownika
BLadE
 
Posty: 29
Dołączył(a): 18 wrz 2016, o 09:28
White Cross: PSFAT
Na starym Warriorze od: 0

Re: Taktyka zielona - reakcja na kontakt pytanie

Postprzez Moses » 3 gru 2016, o 19:30

Jak przy każdej akcji, wszystko zależy od sytuacji. Kiedy dostajesz ogień w zasadzie nie wiesz od razu co będziesz robił także przyjmujesz jak najnizszą sylwekę, znajdujesz osłone, konsolidujesz siłe ognia drużyny, dopiero po tym dowódca podejmuję decyzję co robicie, czy odskakujecie, atakujecie czy flankujecie. I dopiero teraz albo zrzucany jest mandzur - jezeli atakujecie, albo wycofujecie się z plecakami. .
Fighting since 2004
"O wiele lepiej pakować się w kłopoty z siedmioma prawdziwymi facetami niż z setką popierdoleńców" - Charles A. Beckwith; twórca 1st SFOD-D
www.alphadetachment.wordpress.com
Avatar użytkownika
Moses
 
Posty: 582
Dołączył(a): 26 paź 2009, o 08:52
Lokalizacja: Camp Falenica
White Cross: Alpha Detachment
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Taktyka zielona - reakcja na kontakt pytanie

Postprzez czarny56 » 3 gru 2016, o 23:31

Blade, Bardzo dziekuję za Twoją odpowiedź. Dokładnie o to mi chodziło.

Moses, nie do końca o metodykę działania przy reakcji na kontakt mi się rozchodzi a o sam motyw tego w jaki sposób prawidła wojskowe mówią o takim działaniu z plecakiem a konkretnie o to czy zalegamy z nim czy tylko przyjmujemy postawę obniżoną o której wspominał kolega Blade. Z czego powiem więcej planuję w jakiś sposób odnieść to wszystko jeszcze do zasat airsoftowych aby ustandaryzować działanie w sekcji i uregulować raz a porządnie tą kwestię.

Na ten moment na logikę biorąc z ciężkim plecakiem na imprezach AS nie ma większego sensu w reakcji na kontakt zalegać jeśli nie mamy jakiejś osłony terenowej z racji faktu że i tak stanowimy z mandżurem łatwy cel, a trafienie w plecak liczy się jako eliminacja - trafienie, toteż przyjmowanie takiej postawy strzeleckiej jest silnie nieskuteczne bo raz, trwa dłużej, dłużej przechodzimy z niej w bieg, o ile stary typ zasobników tak nie wkurwiał o tyle te nowe górskie zasobniki ( nie takie nowe znowóż ) no po prostu uniemożliwiają strzelanie jeśli są prawidłowo ściągnięte szele. Choć trudne i bardzo niemobilne jest to wykonalne, natomiast jeśli założymy garnek plecak uniemożliwia złożenie się do strzału. Cały ciężar leci na łokcie więc jak jest twardsze podłoże mocno wżynają się w teren co bywa bolesne. Same minusy takiego rozwiązania na ten moment widzę.

Rozpatrując przygotowanie zasadzki analizując do airsoftowych zasad jest to całkiem fajny motyw. W świetle zasad ASG zdjęty plecak nie jest elementem gracza więc w zasadzie służy za dodatkową ochronę ( oczywiście kontrowersja lekka, ale wolna interpretacja tego nie reguluje ) Dodatkowo służy za podporę " repliki ". Więc jeśli jest czas zasadzić się na koleżków w konkretnym miejscu zdjęcie plecaków jest nawet wskazane bo takiego wielkiego " żuka " wypatrzyć w trawie to żaden problem a i wygodniej jest. :) Przy reakcji na kontakt której nie inicjujemy my, tylko tangos i tak musi się skończyć spierdalaniem siłą rzeczy aby minimalizować ewentualne straty.
Avatar użytkownika
czarny56
 
Posty: 23
Dołączył(a): 11 paź 2016, o 16:32
White Cross: 56 Kompania Specjalna
Na starym Warriorze od: 0


Powrót do Taktyka i Strategia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości