Geoportal/GoogleMaps vs GPS - jaka dokładność ?

Pisz o czym chcesz, jak przesadzisz to i tak wywalę. Żadnej polityki.

Geoportal/GoogleMaps vs GPS - jaka dokładność ?

Postprzez habib » 14 maja 2010, o 08:35

Pytanie moje brzmi: jak sobie wyznaczę trasę wg współrzędnych geograficznych pokazywanych przez te mapy, jak bardzo "rozjedzie" się to z rzeczywistością (używając zwykłego GPS'a "samochodowego" w terenie) ?
Ewentualnie jakiej mapy topograficznej użyć w necie żeby otrzymać jak największą dokładność trasy ?
Z góry dziękować z pomoc.
Avatar użytkownika
habib
 
Posty: 1942
Dołączył(a): 7 wrz 2009, o 20:07
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: FAB
Na starym Warriorze od: 2008

Re: Geoportal/GoogleMaps vs GPS - jaka dokładność ?

Postprzez ross154 » 14 maja 2010, o 09:22

Obecne odbiorniki GPS podają dość dokładną pozycję. Większym problemem może być użyta mapa.
Możemy wyróżnić mapy :
- online (np. GoogleMaps) Zalety: nie musisz kalibrować mapy, (mapy satelitarne są coraz dokładniejsze) Wady: trzeba mieć zasięg sieci GSM.
- offline (np. zeskanowane mapy topograficzne) Zalety: taka mapa jest zazwyczaj dokładniejsza, nie potrzebna sieć GSM Wady: trzeba wcześniej się pobawić, zdobyć mapę i skalibrować, chyba można kupić gotową.
http://weekend-partisan.blogspot.com blog o ASG, militariach, survivalu i sprzęcie outdoorowym.
ross154
 
Posty: 68
Dołączył(a): 3 lis 2009, o 10:30
Lokalizacja: Wawa-GM-Łódź
White Cross: G2
Na starym Warriorze od: 0

Re: Geoportal/GoogleMaps vs GPS - jaka dokładność ?

Postprzez Tato » 14 maja 2010, o 11:02

Wydaje mi się, że Habibowi bardziej chodzi o dokładnośc pomiędzy róznymi źródłami. Z moich doświdczeń ni jest najlepiej - zdarzały mi się w skrajnych wypadkach rozjazdy pomiędzy danymi z netu (Google Maps) a GPS samochodowym o 400 metrów. Być może jednak wtedy popełniłem bład. Zwykle rozjazd jest kilkaziesiąt metrow od 20-30 m do 120m.
BLACKWATER OPERATOR TATO
Obrazek
Avatar użytkownika
Tato
.
 
Posty: 2001
Dołączył(a): 21 sie 2009, o 21:35
Lokalizacja: Wawa
White Cross: Blackwater
Na starym Warriorze od: 0

Re: Geoportal/GoogleMaps vs GPS - jaka dokładność ?

Postprzez habib » 14 maja 2010, o 11:21

Tak, o to chodzi, przykładowo, jak znajdę na mapie (w necie) górkę i zapiszę jej współrzędne, to czy ktoś inny trafi na tą górkę wpisując współrzędne do GPS'a. 20m to już duży rozrzut ale jeszcze do zaakceptowania, 100m to już mi się ludzie pogubią ;)
Zastanawiam się nad Geoportalem, bo to w sumie rządowy projekt, mapy kataster i takie tam, tam chyba powinno być dość dokładne...
Avatar użytkownika
habib
 
Posty: 1942
Dołączył(a): 7 wrz 2009, o 20:07
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: FAB
Na starym Warriorze od: 2008

Re: Geoportal/GoogleMaps vs GPS - jaka dokładność ?

Postprzez Mider » 14 maja 2010, o 13:17

Korzystając z informacji jakie uzyskałem z forum opencaching.pl, gdzie temat był wałkowany przez maniaków z całego kraju dochodzę do wniosku, że dokładność gm jest różna w zależności od miejsca w Polsce. W warszawie nie ma tragedii pozycja miedzy różnymi GPSami a GM była w zakresie kilku metrów z uwzględnieniem systemów korekty pozycji i kilkunastu bez.
Znaczy się pozycja w stolicy jest tak dokładna jak GPSy :P
Kto mieczem wojuje zginie od miecza.
Kto miecza nie dobywa, lub z rąk go wypuszcza, zginie na krzyżu.
Bany na WW => ||||| (w tym urodzinowy)
Zanim powstał Internet, każdy wioskowy głupek siedział w swojej wiosce. [z sieci]
Avatar użytkownika
Mider
 
Posty: 1436
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 00:35
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: MGPP/CSAR CG-1
Na starym Warriorze od: 0


Powrót do O wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości