Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

W co grasz gdy nie grasz na nerwach?

Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez Xasistis » 26 lis 2009, o 02:35

Wiem, że temat o sprzęcie bardziej pasuje do kategorii "o wszystkim", jednakże w tym dziale z definicji związanym z komputerami, daleko szybciej i dokładniejszą informację uzyskam niż we wspomnianym wcześniej. Ponadto temat istotny jest przez maksymalnie tydzień, później traci (przynajmniej dla mnie) ważność.

Sprawa jest następująca:
Jestem w trakcie ustalania konfiguracji komputera (do gier + okazjonalne amatorskie składanie grafiki 2D i filmów).

Proponowane połączenie brzmi:
płyta Gigabyte GA P55 UD3
grafika Palit GF CUDA GTS 250 512BM
grafika Radeon 5750 (firma na razie nieokreślona)

Podobno działa to to razem i się nie gryzie, ale..
poczytałem trochę i przeczytałem, że płyty obslugujące karty graficzne ATI + nVidia jednocześnie dopiero powstają w laboratoriach MSI a ich premiera przypuszczalnie nastapi dopiero za kwartał..

W związku z powyższym pytania mam nastepujące:
1. Czy istotnie jest możliwość użytkowania wyżej przedstawionego zestawienia kart?
2. Jak w takim wypadku wygląda sprawa sterowników? W opracowywanym przez MSI rozwiązaniu (bodajże Hydra 200) ten problem odpada i korzysta się ze zwykłych sterowników do każdej płyty z osobna..
3. Czy ktoś może już fizycznie pracował na takiej konfiguracji?
4. Jak wygląda sprawa wydajności, szczególnie jeżeli chodzi o gry?


Na marginesie: pozostałe elemeny zestawu to:
procesor i5 750
2x2GB DDR3 1800 (a może tylko 1333?)
reszta kompletnie nieistotna z puntu widzenia rozważanego problemu
Rangers! Lead the way!
Avatar użytkownika
Xasistis
 
Posty: 937
Dołączył(a): 22 paź 2009, o 21:17
Lokalizacja: Rangerbertów
White Cross: Ranger Unit
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez RedHiney » 26 lis 2009, o 09:00

Jak na mój gust i wiedzę - nie bierz GTS250.
To jest stara 9800GTX+ (która z kolei wyrosła z 8800GTScośtam) z nowym numerkiem. Dorzuć stówkę czy dwie i weź (jeśli to ma być nvidia) GTX260. Nowy chipset a nie odgrzewany kotlet.
Hmmm, na prgks ostatnio był wątek wałkowany a propos współpracy radeonów z nvidią i na odwrót. Niespecjalnie mnie interesował więc nie pamiętam na czym stanęło poza tym, że nie wróżono takiej konfiguracji zbyt dobrze.
And the fact that I've got Desert Eagle point five'oh written on the side of mine, should precipitate your balls into shrinking, along with your presence. Now fuck off!
RedHiney
 
Posty: 243
Dołączył(a): 24 wrz 2009, o 13:09
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: ESS
Na starym Warriorze od: 2006

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez Tom » 26 lis 2009, o 12:22

Z tego co wiem to płyty główne nie są przystosowywane pod konkretne karty graficzne i dwie różne mogą działać razem. Problemem jest raczej software. Jeżeli chodzi o Windowsy, to tylko Windows 7 jest w stanie mieć naraz zainstalowane różne sterowniki do kart graficznych, więc tylko na W7 pójdzie ci to. Jeśli chodzi o inne systemy operacyjne, to nie wiem.
Avatar użytkownika
Tom
 
Posty: 180
Dołączył(a): 27 paź 2009, o 22:46
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: Ranger Unit
Na starym Warriorze od: 0

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez Echelon4 » 26 lis 2009, o 18:11

Ja się rozpisywać nie będę. Jedyne co powiem, to zmień Palitowską grafikę na normalną firmę...
Obrazek
Echelon4
 
Posty: 637
Dołączył(a): 3 sie 2009, o 19:25
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: PI
Na starym Warriorze od: 2006

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez pawelo » 26 lis 2009, o 19:25

ddr3 1333 wystarczą, zapewne nawet jak będziesz miał zamiar podkręcać proca, ja na nich kręcę :)
core i5 są zajebiste, także do gier, dużo szybsze niż c2duo i quad core, płyty msi też nie są złe, ja na niej kręcę :)
pomyśl nad wymianą grafiki na hd5850, chyba że w przyszłości wymienisz radka o ktorym piszesz, bo potwór to to nie jest, a do gier grafika to podstawa
Xasistis napisał(a):Podobno działa to to razem i się nie gryzie, ale..
poczytałem trochę i przeczytałem, że płyty obslugujące karty graficzne ATI + nVidia jednocześnie dopiero powstają w laboratoriach MSI a ich premiera przypuszczalnie nastapi dopiero za kwartał..

chodzi o crossfire/sli? raczej nie
nie martw, obie firmy są w 100% kompatybilne z płytami msi
Avatar użytkownika
pawelo
 
Posty: 186
Dołączył(a): 24 paź 2009, o 14:23
Lokalizacja: Otwock
Na starym Warriorze od: 0

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez Xasistis » 26 lis 2009, o 19:41

@ RedHiney: to ma być jednocześnie nVidia i ATI.
Stówę więcej może da radę wrzucić, dwie już nie bardzo..

@ Tom: Właśnie na Windows7 całość ma działać, czyli

@ Echelon4: Też się zastanawiałem, ale podobno akurat ten układ ma dobrze rozwiązane chłodzenie.

Poza tym (w/g idei oferującego zestaw) GF ma za zadanie dostarczyć PhysX'a i podobno CUDA'czne przerzucanie obliczeń na procesor zwykły. Byłaby niejako kartą wspierającą dla Radeon'a.

Edit:
@ pawelo: no i tak się zastanwiam, połączenie dwóch wymienionych czy sam jeden Radeon5850. Kwotowo wychodzi nawet podobnie, ale z drugiej strony to nie wyłącznie do gier konfiguracja ma być.. a i obsługa fizyki w sumie się przyda.. i DX11 też.
Qrv.. tak jakby nie można sie zgadać i zrobić grafiki obsługującej te wszystkie technologie jedncześnie.
Ostatnio edytowano 26 lis 2009, o 19:56 przez Xasistis, łącznie edytowano 1 raz
Rangers! Lead the way!
Avatar użytkownika
Xasistis
 
Posty: 937
Dołączył(a): 22 paź 2009, o 21:17
Lokalizacja: Rangerbertów
White Cross: Ranger Unit
Na starym Warriorze od: 2005

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez RedHiney » 26 lis 2009, o 19:51

Xasistis napisał(a):@ RedHiney: to ma być jednocześnie nVidia i ATI.(...)

http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=390173
Tutaj masz odnośnik do wątku z dyskusją na ten temat. Może coś ciekawego stąd wyczytasz.
And the fact that I've got Desert Eagle point five'oh written on the side of mine, should precipitate your balls into shrinking, along with your presence. Now fuck off!
RedHiney
 
Posty: 243
Dołączył(a): 24 wrz 2009, o 13:09
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: ESS
Na starym Warriorze od: 2006

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez pawelo » 26 lis 2009, o 20:28

już rozumiem o co Wam chodzi, kiedyś czytałem recenzję agei, podnosi ona nieco doznania fizyczne z gier ale zmniejsza też płynność
postawił bym na 1 mocną kartę graficzną, z takim czymś więcej problemów niż korzyści, z tej agei korzysta niewiele gier
http://www.youtube.com/watch?v=5UQG3rryXnE oto jak na leciwym core2duo pykam w gierkę która niby potrzebuje agei :)
oczywiście giera na i5 podwoi swoją płynność bo we frapsowanym filmiku jest zaledwie 10fps, co widać
Avatar użytkownika
pawelo
 
Posty: 186
Dołączył(a): 24 paź 2009, o 14:23
Lokalizacja: Otwock
Na starym Warriorze od: 0

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez ZeeMike » 26 lis 2009, o 22:08

A ja z kolei zaproponuję zestawy oferowane przez PurePC.pl. Co miesiąc vortal robi zestawienie najbardziej opłacalnych konfiguracji w różnych przedziałach cenowych i robi to według mnie bardzo dobrze. Gotowe zestawy według ich konfiguracji można kupić na esc.pl po niezłych cenach. Polecam! (nie, nie pracuję ani dla jednych ani dla drugich :) ).
Avatar użytkownika
ZeeMike
 
Posty: 44
Dołączył(a): 28 paź 2009, o 15:13
Lokalizacja: Ząbki
White Cross: FCS
Na starym Warriorze od: 2008

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez Czarny » 7 gru 2009, o 19:50

Xasistis napisał(a):W związku z powyższym pytania mam nastepujące:
1. Czy istotnie jest możliwość użytkowania wyżej przedstawionego zestawienia kart?
2. Jak w takim wypadku wygląda sprawa sterowników? W opracowywanym przez MSI rozwiązaniu (bodajże Hydra 200) ten problem odpada i korzysta się ze zwykłych sterowników do każdej płyty z osobna..
3. Czy ktoś może już fizycznie pracował na takiej konfiguracji?
4. Jak wygląda sprawa wydajności, szczególnie jeżeli chodzi o gry?


Tak mnie coś łaziło z tym pomysłem po głowie że poszukałem informacji ;)

A wiec:

Po pierwsze od serii sterowników 186 Nvidia wylaczyla opcje używania PhysiXa dla swoich kart graficznych jeśli masz jeszcze inną kartę graficzna niż NV GF.

Ale jakiś zdolny Pan na forum AMD znalazł jak to obejść. Musisz niestety się pogodzić z tym ze to nieoficjalne, na własna odpowiedzialność, pogodzić się z bugami etc.

Tu masz linka do całego jakże długiego tematu:
http://www.ngohq.com/graphic-cards/16223-nvidia-disables-physx-when-ati-card-is-present.html

A tu zacytuję ostatnie zmiany samego pomysłodawcy GenLa:

PhysX mod v1.02
1.02:
- added support for new checks in 195.xx drivers
- added support for XP/2003 drivers
- both x86 and x64 are supported by a single mod now

Notes about the mod:
- Both x86 and x64 are supported by a single file now. If you are using x86 OS, you should just skip patching 64-bit binaries (press No when asked for a search).
- Don't forget that you must be able to access nvidia control panel. For this connect nvidia GPU to the second input port of your monitor - physically or virtually (i don't know if this is possible), or any other way you find. There are community-generated tutorials for this, i can't tell anything because i own only 1 GPU.
- Lite version may come later, if needed. Additionally, i can fix errors if you find them and release it with an update.

Notes about XP/2003 support:
- Only 195.62 drivers are tested for XP/2003 case. I can't say anything about earlier versions, i didn't even try them.
- It should work for XP/2003 x64 editions too, would be great if anyone will confirm.
- It will work for 2000 only if original XP/2003 package supports it.

PhysX System Software 9.09.30 mod v1.0 for Ageia PPU
Follow instructions in readme file, but i ask you to draw attention to the 2nd note about PhysX panel. We ran into many problems while trying to make it to work, and my final guessed solution (which will save your time if it works) is not included in the readme. So i ask anyone interested to test it:
1. Install PhysX SS 8.09.04.
2. Install PhysX SS 9.09.30.
3. Download the included archive (PhysX_9.09.0814_original_AgCP) and extract everything to your System32 (SysWOW64 for x64 users) folder.
(this archive contains only original files from 9.09.0814 installation, which is the latest known version with included PhysX panel for Ageia PPU)

This may work better than other tricks. If not - you (and the community) will have to find a better way.

BTW, FluidMark may not function properly with this 9.09.30 (according to results from the only 1 tester with 2 machines). I wonder if it will ever work on PPU even with nvidia GPU... Everything else seems to be working fine.
Avatar użytkownika
Czarny
 
Posty: 358
Dołączył(a): 26 paź 2009, o 13:01
Lokalizacja: Warszawa
White Cross: 1KSP "Sowa"
Na starym Warriorze od: 2006

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez Chaota » 13 gru 2009, o 14:23

Po pierwsze zamiast dużego dysku dwa jedno-tależowe w RAID 0. (dodam tylko że seagate był dobry za czasów barracudy 5, teraz polecam samsunga)
Aktualnie ATI robi dużo lepsze karty niż NVIDIA, no i ja osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem mocnych płyt głównych, można za niewielkie pieniądze zanabyć P5B Premium czyli ostatnie tchnienie tej serii, niema bajerów typu DDR3 ani SATA 3, za to 8-mio fazowe zasilanie procesora, wsparcie dla SLI, 4-ro dyskowy kontroler RAID i wsparcie dla procków Core Duo i Quad.

Czyli wszystko co do szczęścia potrzebne. Ostatnio zmieniłem płytę na właśnie taką i dodatkowe 15% dało sie wycisnąć względem P5B Deluxe.

Poza tym procesor PhisX można zanabyć oddzielnie, montuje sie w zwykły port PCI
Post zatwierdzony przez Europejską Komisję do Zatwierdzania Postów - podwydział Wojskowości i Ogrodnictwa
Chaota
 
Posty: 560
Dołączył(a): 7 gru 2009, o 11:49
Lokalizacja: W-wa Raszyn
Na starym Warriorze od: 0

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez BULLTEX » 21 gru 2009, o 11:06

Siemka mam ogromny problem bo niewiem jaką karte graficzną wybrać :) Możecie mi pomóc??
Moja płyta to gigabyte GA-G31M-SL2 z zintegrowana karta graficzną ;/
Chce kupić taką karte zeby ruszyły na niej nowsze gry :) Procesor to Dual Core E1200 1.60 gHz a i zasilacz mam 400 W:) Pozdrawiam i liczę na pomoc :D
BULLTEX
 
Posty: 9
Dołączył(a): 20 gru 2009, o 22:55
Lokalizacja: RYBNIK
Na starym Warriorze od: 0

Re: Dotyczy sprzętu (płyta+grafika)

Postprzez pawelo » 22 gru 2009, o 16:40

http://www.allegro.pl/item860452535_sap ... _wawa.html
coś takiego styknie, ale nie licz ze pograsz na wysokich detalach w nowe produkcje, procesor masz słaaaby :/
O/C procka może się przydać :)
Avatar użytkownika
pawelo
 
Posty: 186
Dołączył(a): 24 paź 2009, o 14:23
Lokalizacja: Otwock
Na starym Warriorze od: 0


Powrót do Gry komputerowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości