Do medykow: tetno, saturacja i oddech

That Others May Live | Forum otwarte

Moderator: Mider

Re: Do medykow: tetno, saturacja i oddech

Postprzez Sylwester » 13 sty 2010, o 21:07

No to nie jest tak do końca, oczywiscie jedno z drugim ma coś wspólnego tworząc całość obrazu klinicznego. Generalnie:

Saturacja jest to wysycenie hemoglobiny tlenem w skutek czego powstaje oxyhemoglobina transportujaca tlen krwią do tkanek. Ogólnie wydolność oddechowa.
norma wynosi od 95-99 % (SpO2)

Oddech jego ilość wynosi od 10-22/min przyspieszenie oddechu lub zwolnienie oddechu ma wiele przyczyn, zarówno fizjologicznych (stres, nerwica) jak i chorobowych. W obrażeniach bojowych moze być wskaźnikiem niewydolnosci oddechowej (oraz POChP, Astma, ARDS, problemy drożności d. oddechowych) i krążeniowej, najbardziej obawiamy sie wstrząsu.

Tętno norma od 60-100/min szukamy na dużych tętnicach, jednak to gdzie może byc wyczuwalne daje nam od razu ogólne pojecie o ciśnieniu, szybkość tętna równierz może nam mówić o wielu sprawach nie koniecznie patologicznych. Tak jak pisałem obawiamy sie wstrząsu i konkretnie hipowolemicznego. Okreslamy go z pomoca jeszcze jednego bardzo ważnego parametru mianowicie cisnienia. Ich stosunek nazywany jest czynnikiem wstrząsowym Allgowera powyżej jednego oznacza wstrząs i jak poważny. Dodatkowym problemem jaki trzeba wliczyć to możliwosci kompensacyjne naszego organizmu, bywa że wstrząs zauważamy dopiero w ostrej postaci bo organizm nie może juz kompensować braków OKK.

Wracając do pytania przyspieszony oddech i tętno to nie spadek saturacji wynik w normie skuteczna kompensacja niewydolnosci oddechowej, zwiekszenie wartosci do 100% hiperwentylacja stres, nerwica (dodatkowo suchość w ustach, mrowienie wokół ust, rak i nóg, może powykręcać rączki, skórcze miesniowe- efekty zatrucia tlenem). Saturacja spada w skrajnej niewydolnosci kiedy juz organizm nie jest wstanie komensować niedoborów lub trudności oddechowych.
Obrazek
Avatar użytkownika
Sylwester
 
Posty: 331
Dołączył(a): 27 lis 2009, o 09:23
Lokalizacja: Łódź
White Cross: MSW ZPS
Na starym Warriorze od: 0

Re: Do medykow: tetno, saturacja i oddech

Postprzez Sylwester » 14 sty 2010, o 12:15

Saturacja w warunkach bojowych gdzie nie rozpatrujemy zaostrzenia przewlekłych stanów chorobowych i ogólnie chorób (bo na wojnie wszyscy młodzi malowani) świadczą o niewydlonosci oddechowej odma, krwawienie do opłucnej, z doswiadczenia wiem że we wstrzasie pulsoksymetr bedzie wariował i nie bedzie dawał odczytu z powodu nastepujacej centralizacji krążenia i zaciskaniu sie naczyń kapilarnych.
Obrazek
Avatar użytkownika
Sylwester
 
Posty: 331
Dołączył(a): 27 lis 2009, o 09:23
Lokalizacja: Łódź
White Cross: MSW ZPS
Na starym Warriorze od: 0


Powrót do CSAR

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron