Imieniny

Pisz o czym chcesz, jak przesadzisz to i tak wywalę. Żadnej polityki.

Imieniny

Postprzez arone » 29 maja 2016, o 16:53

Cześć,

Czy nie macie wrażenia, że zwyczaj obchodzenia imienin jest ostatnio mniej popularny? Bo nie wiem czy to normalne czy po prostu mnie nikt ostatnio nie chce zaprosić :D

Chiński Nowy Rok
Gdyby w Polsce zapytać przypadkowych przechodniów z czym kojarzy im się Nowy Rok, wielu zapewne bez wahania wskazałoby sztuczne ognie, a niektórzy także Sylwestra, czyli osobę, która w przeddzień Nowego Roku świętuje swoje imieniny. Nikogo nie dziwi chyba fakt, że tradycja obchodzenia nowego roku w Europie oraz Azji różni się między sobą bardzo znacznie. Nie oszukujmy się – im starsze święto, tym bardziej zakorzeniona jest w nim kultura danego narodu, a z uwagi na to, że samo podejście do życia europejczyków i chińczyków ma ze sobą niewiele wspólnego, analogicznie różni się od siebie obchodzenie świąt.

Kalendarz
Rzecz jasna podstawową i najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest data – tradycyjny kalendarz chiński to wynalazek zupełnie inny od, używanego w Europie, kalendarza gregoriańskiego. Co z tego wynika? Oczywiście zupełnie inny tryb życia, a co za tym idzie – inne daty poszczególnych świąt. Przede wszystkim nie znajdziemy tu informacji na temat tego w jakim dniu obchodzone są imieniny. Powód tego jest bardzo prosty – imieniny, to tradycja stricte związana w religią katolicką. Do chin chrześcijaństwo dotarło bardzo późno, dlatego tak jak we wszystkich krajach azjatyckich wyznawców Chrystusa jest niewielu.
Chiński Nowy Rok przypada więc zazwyczaj w lutym kalendarza gregoriańskiego. Jak się pewnie domyślacie, od najdawniejszych czasów jest on najważniejszym świętem publicznym i prywatnym w Państwie Środka, co współcześnie jest o tyle istotne, że właśnie o tym wydarzeniu Europejczycy wiedzą najwięcej spośród wszystkich świąt obchodzonych w Chinach.

Kilka słów o historii
Mało kto zdaje sobie sprawę tego, że to, co my nazywamy Chińskim Nowym Rokiem, w istocie jest świętem wiosny. Początki obchodzenia tego wydarzenia datuje się na pierwsze wieki naszej ery, kiedy to wyklarowało się ono spośród kilku bliskich świąt.
Zgodnie z tradycją, współcześnie obchodzony Chiński Nowy Rok trwa 15 dni i kończy się Świętem Latarni. Co ciekawe, pomimo tego, że w dzisiejszych Chinach żyje się już według kalendarza gregoriańskiego, pierwsze 3 z 15 dni Święta Wiosny są dniami wolnymi od pracy, a całe święto nadal traktowane jest jako najważniejsze dla Chińczyków.

Przebieg i obchody
Jakkolwiek wszystkie święta azjatyckie znacząco różnią się od tych, które znamy z tradycji europejskiej, Chiński Nowy Rok jest tutaj szczególnie ciekawym wydarzeniem. Chodzi głównie o to, że jest to święto niezwykle kolorowe. Przygotowania do niego zajmują w istocie masę czasu i obejmują między innymi przygotowanie przebrań i tradycyjnego jedzenia.
Podobnie jak u nas, najważniejszym i najbardziej hucznie obchodzonym dniem jest wigilia nowego roku. Wówczas przygotowania stają się najbardziej intensywne, a pod wieczór święto obchodzone jest w gronie rodzinnym, przy tradycyjnych posiłkach, a często także tradycyjnych rozrywkach znanych z Państwa Środka. Finał, czyli korowód ze smokiem, to jedno z najciekawszych wydarzeń, jakich Europejczyk może zasmakować w Chinach.

Czy warto się wybrać?
Z punktu widzenia Europejczyka, Chiński Nowy Rok to wydarzenie nietuzinkowe. Przede wszystkim próżno tam szukać jakichkolwiek odwołań do tego, co znamy z naszego otoczenia (chociażby wspomniane już wcześniej imieniny, prywatki, bale Sylwestrowe, szampan itd.). Właśnie dlatego jest to tak ciekawe święto, które przyciąga każdego roku wielu turystów oraz podróżników, szukających ciekawych przeżyć poza granicami własnego kraju.
Na pewno warto choć raz wziąć udział w tego typu wydarzeniach. Zresztą, najlepszym dowodem atrakcyjności tego święta jest to, że każdego roku Internet i media huczą od relacji z niego – piękne zdjęcia każdemu z nas zapadają w pamięć, nieprawdaż?
Ostatnio edytowano 2 lis 2017, o 10:44 przez arone, łącznie edytowano 1 raz
arone
 
Posty: 2
Dołączył(a): 22 lut 2016, o 21:38
Na starym Warriorze od: 0

Re: Imieniny

Postprzez TaltosPoland » 31 maja 2016, o 00:17

Po to są w kalendarzu żeby samemu się z flachą wprosić :)
"Never tell me the odds!"
"Hokey religions and ancient weapons are no match for a good blaster at your side, kid."
Avatar użytkownika
TaltosPoland
 
Posty: 69
Dołączył(a): 21 mar 2015, o 15:07
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów
Na starym Warriorze od: 0

Re: Imieniny

Postprzez arend » 31 maja 2016, o 10:21

czczenie narzuconego przez wyznawców afrykańskiego demona dnia tzw patrona to zło
urodziny to powód do świętowania :mrgreen:
Obrazek
Avatar użytkownika
arend
.
 
Posty: 913
Dołączył(a): 24 sie 2009, o 17:15
Lokalizacja: warszawa/łomianki
White Cross: wolny najmita
Na starym Warriorze od: 0

Re: Imieniny

Postprzez Frenetico » 31 maja 2016, o 20:53

Urodziny to wymysł szatana, jedyne Chrześcijańskie święto to obchodzenie rocznicy chrztu!
Nikt nie wygrał wojny umierając za ojczyznę.Wojny wygrywa się zmuszając wroga, aby umarł za swoją
-gen Patton
Avatar użytkownika
Frenetico
 
Posty: 151
Dołączył(a): 24 paź 2015, o 20:56
White Cross: Siewcy Kompozytu
Na starym Warriorze od: 0

Re: Imieniny

Postprzez qlopek999 » 10 sie 2016, o 16:21

Ja obchodzę każdą imprezę 8-) Każdy powód do pijaństwa jest dobry :) Pić to ja lubię :mad:
qlopek999
 
Posty: 3
Dołączył(a): 10 sie 2016, o 15:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Na starym Warriorze od: 2009

Re: Imieniny

Postprzez Glosikx00 » 27 lut 2018, o 13:54

Fajnie by było podać źródło treści:)
(pracownik Wikipedia.pl)
Glosikx00
 
Posty: 1
Dołączył(a): 27 lut 2018, o 13:51
Na starym Warriorze od: 0


Powrót do O wszystkim

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości